Chwileczkę. Lądujemy...

 

Aktualnoscidronelab środowiskoPomiar niskiej emisji przy pomocy dronów. CEDD opracował wytyczne dla samorządów

24 października, 2019
https://cedd.pl/wp-content/uploads/2019/10/fot.-Wojciech-Mateusiak-25-of-25.jpg

Miesiące intensywnych działań, spotkań i konsultacji z ekspertami – tak wyglądały dotychczasowe prace w ramach DroneLAB Środowisko, które były skoncentrowane wokół problematyki zanieczyszczenia powietrza. Dzięki tym działaniom powstał unikatowy dokument, zawierający wytyczne dla usługi monitorowania niskiej emisji przy pomocy dronów. Z dokumentu mogą skorzystać samorządy w całym kraju.

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Smog każdego roku zabija 45 tys. mieszkańców naszego kraju. Jedną z głównych przyczyn powstawania smogu są domowe piece grzewcze, które nie spełniają żadnych norm emisji, a także paliwa niskiej jakości, które są w nich spalane.

Skutecznym narzędziem w walce z tym problemem są bezzałogowe statki powietrzne, które mogą być wykorzystywane do wykrywania źródeł spalania i sprawdzania ich składu. Ale do tej pory miasta nie miały wiedzy jak taką usługę zamówić, gdyż technologia jest świeża i może wydawać się skomplikowana.

Odpowiedzią na ten problem ma być opracowany w ramach DroneLAB Środowisko dokument, który zawiera rekomendacje dotyczące stosowania BSP w walce ze smogiem, a także wskazówki do specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) dla usługi pomiaru smogu.

Zalecenia zawarte w dokumencie zostały zebrane podczas okrągłego stołu interesariuszy CEDD. Jest on wynikiem głębokich analiz i dialogu z przedstawicieli nauki, biznesu i administracji. Ponadto wytyczne powstały w oparciu o praktyczne doświadczenia, które polegały na przeprowadzeniu serii badań jakości powietrza przy pomocy dronów.

Pilotażowe loty dronami, które badały źródła niskiej emisji, odbyły się m.in. w Katowicach, Krakowie czy Elblągu. W testach uczestniczyli przedstawiciele straży miejskich. Zanim jednak przeprowadzono loty pilotażowe, zaproszono do współpracy ekspertów z dziedziny ochrony środowiska, przedstawicieli branży dronowej, naukowców i samorządowców.

Dokument, który powstał w oparciu o zebrane uwagi i doświadczenia, stanowi jedyną taką publikację w kraju. Dzięki niemu CEDD stał się platformą, dzięki której samorządy mogą uzyskać potrzebną wiedzę i wsparcie w temacie usług dronowych. Wykorzystanie dokumentu przez gminy i miasta, przełoży się na jeszcze skuteczniejsza walkę ze smogiem w skali kraju. Dokument można pobrać tutaj. 

Działania poświęcone niskiej emisji to jednocześnie tylko część zadań, które CEDD zamierza przeprowadzić w ramach procesów DroneLAB. Z zakresu ochrony środowiska, wkrótce zostanie uruchomiony także program poświęcany monitorowaniu składowisk odpadów.

W projektach realizowanych przez CEDD mogą uczestniczyć firmy z branży BSP. W razie chęci udziału w jednym z projektów, należy napisać na adres: kontakt@cedd.pl lub m.dziekanski@metropoliagzm.pl.