Chwileczkę. Lądujemy...

 

AktualnosciSzeroka współpraca na rzecz polskiej doliny dronowej

Listopad 26, 2019
https://cedd.pl/wp-content/uploads/2019/11/77154681_2538322692952789_1960977562209353728_o.jpg

Deklaracja na rzecz utworzenia polskiej doliny dronowej została zawarta podczas konferencji Building Bridges in V4 Aviation Community. Inicjatorami są Ministerstwo Infrastruktury i Śląski Klaster Lotniczy. Deklaracja została zawarta w poniedziałek (25 listopada) w Bielsku-Białej.

Okazją do dyskusji na temat rynku bezzałogowych statków powietrznych był panel „Drony jako nowa gałąź przemysłu lotniczego”. Motywem przewodnim była współpraca na rzecz budowy doliny dronowej w woj. śląskim.

W dyskusji uczestniczyła Małgorzata Darowska, pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych. Zwróciła uwagę, że dolina dronowa istnieje już w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, będącej członkiem Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów.

CEDD od momentu utworzenia jest dostępny i otwarty na wszystkich użytkowników, którzy zechcą wziąć w nim udział i podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Darowska zwróciła uwagę, że demonstrator ciągle się rozwija i w tym celu potrzebuje nowych bodźców, m.in. integracji producentów, koordynacji działań wokół flagowych projektów, a także profesjonalnej reprezentacji branży w dialogu z regulatorem krajowym i unijnym.

Współpraca z kolejnymi podmiotami ma duże znaczenie dla demonstratora, ponieważ zwiększa jego potencjał przy tworzeniu prężnej i nowoczesnej gałęzi gospodarki, jaką są bezzałogowe statki powietrzne. Wśród podmiotów współpracujących z CEDD można wymienić Zarząd Morskiego Portu Gdynia (współpraca w obszarze ochrony infrastruktury krytycznej) czy Politechnikę Śląską (zaangażowane kadry naukowej).

Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów tworzą trzy podmioty: Metropolia GZM, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Przez ponad rok pracy w ramach demonstratora przeprowadzono szereg testów na terenie Metropolii, jak np. pomiary niskiej emisji przy pomocy dronów, dzięki którym opracowano dokument z rekomendacjami dla JST, czy testy zastosowania technologii dronowych na składowiskach odpadów.

Aktualnie trwają testy rozwiązań, które sprawdzają gotowość rodzimych technologii BSP do transportu powietrznego. Przeprowadzenie takich działań jest możliwe dzięki wydzielonym obszarom, które znajdują się na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

pl_PLPolish
en_USEnglish pl_PLPolish