Chwileczkę. Lądujemy...

 

AktualnosciPolskie firmy z branży BSP w walce z COVID19

27 kwietnia, 2020
https://cedd.pl/wp-content/uploads/2020/04/epidemic-4952933_1920-1280x853.jpg

Drony w walce z COVID-19. Branża gotowa do współpracy z administracją i biznesem

Kryzys związany z pandemią koronawirusa to również szansa na zaprezentowanie potencjału branży bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Drony mogą być wykorzystywane do przeciwdziałania skutkom wirusa, jak również do reaktywacji gospodarki po przestoju związanym z pandemią.

Nadzorowanie skupisk ludzi, zdalne badanie temperatury kamerą termowizyjną, transport przesyłek, a także opryski środkami dezynfekującymi – to tylko nieliczne zastosowania BSP w wcale z COVID-19, z których korzystają samorządy i służby mundurowe na świecie, we współpracy z prywatnymi operatorami dronów.

Polska w tym zakresie ma nie tylko jedne z najlepszych warunków do przeprowadzania operacji z użyciem BSP, ale ma także dużą grupę profesjonalistów działających w tej branży, którzy są gotowi do współpracy z administracją publiczną i biznesem. Zaraz po wybuchu epidemii, ponad 700 operatorów dronów zgłosiło poprzez system PansaUTM swoją gotowość do świadczenia usług związanych z usuwaniem skutków COVID-19.

Z polskiej przestrzeni powietrznej korzysta obecnie około 200 tys. dronów, a ponad 16 tys. operatorów posiada świadectwo kwalifikacji wydane przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W 2019 roku, jako efekt konsultacji ze społecznością lotniczą, zostały wprowadzone regulacje, które znacząco ułatwiły wykonywanie lotów BSP, zaś Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, dzięki zastosowaniu koncepcji operacyjnej i systemu PansaUTM, stopniowo wdraża rozwiązania usprawniające ich realizację.

Jako Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów widzimy ten potencjał i wspieramy promocję cywilnych zastosowań BSP, zarówno wśród administracji publicznej jak i przez przedsiębiorców. Branża pokazała, że jest gotowa do działania i czeka na konkretne potrzeby użycia bezzałogowych statków powietrznych. Zbieramy wszelkie informacje na ten temat i publikujemy je poniżej:


Przykład firmy Flytronic – Gliwice (http://uslugi.flytronic.pl/):

Monitoring z powietrza (retransmisja obrazu i dźwięku z dowolnego miejsca na świecie):

https://www.strazmiejska.katowice.pl/aktualnosci/index/Mobilne-centrum-monitoringu-w-systemie-informacji-o-koronawirusie/idn:539.html   (źródło oryginalne)
https://katowice24.info/straznicy-i-policjanci-w-katowicach-przetestowali-drona-do-monitorowania-parkow-wideo/
http://slaska.policja.gov.pl/kat/informacje/wiadomosci/284945,Policjanci-i-straznicy-wspomagani-przez-mobilne-centrum-monitoringu.html?search=663591026 (źródło oryginalne)
https://radar.rp.pl/przemysl-obronny/16990-flyeye-w-walce-z-koronawirusem
https://dziennikzachodni.pl/drony-z-gliwic-pomoga-w-walce-z-koronawirusem-bezzalogowe-samoloty-juz-wykonaly-testowe-operacje-nad-slaskiem/ar/c1-14895289
https://www.infokatowice.pl/2020/04/09/dron-latal-nad-katowicami-upominal-mieszkancow-i-kazal-im-pozostac-w-domach/

Usługa polega na przekazywaniu obrazu do Centrów monitoringu miejskiego, umożliwiając obserwacje terenów których nie da się objąć monitoringiem w konwencjonalny sposób. Obraz może być transmitowany do dyżurnych operatorów monitoringu lub/oraz do dowolnego miejsca na świecie. Transmisja wygłaszana z powietrza dociera do znacznie większego obszaru niż wygłaszana z poziomu ulicy z jadącego pojazdu. Istnieje możliwość wygłaszania komunikatu nagranego wcześniej, emitowanego w pętli, bądź też w czasie rzeczywistym, przy pomocy krótkofalówki służb mundurowych, bądź też z dowolnego miejsca na świecie przy wykorzystaniu telefonii komórkowej.

W przypadku FlyEye MED usługa transportu może polegać na przenoszeniu lekkich ładunków na znaczne odległości. BSP wykonuje rotację pomiędzy bazą a dowolnie wybranym celem w zasięgu. Ładowanie i obsługa BSP odbywa się w bazach, które mogą być rozlokowane na dużym obszarze, tworząc sieć dystrybucji powietrznej.

Wsparcie przeciwpożarowe (dodatkowo):
https://gliwice.wyborcza.pl/gliwice/7,95519,25892302,drony-z-gliwic-pomagaja-strazakom-w-gaszeniu-pozaru-w-biebrzanskim.html
https://www.wbgroup.pl/aktualnosci/latajace-oczy-dla-polskich-i-ukrainskich-strazakow/?fbclid=IwAR3_h3ICj6Wp6X4wo-AGX_kA6awXJF8jdayatijogZXNSaZIAiqxK6j7NSQ


Przykład firmy uAvionics Technologies (https://www.uavionics.com.pl/):

Firma oferuje następujące możliwości:

  • prewencyjny monitoring terenów rekreacyjnych
  • monitorowanie terenów trudno dostępnych
  • monitorowanie granic
  • monitoring głównych szlaków komunikacyjnych (autostrady, główne drogi)
  • monitoring terenów przemysłowych (przedsiębiorstw) – kontrola bezpieczeństwa
  • transmisja komunikatów prewencyjnych z nagłośnienia
  • transport przedmiotów do miejsc odosobnienia (np. korespondencja, maseczki, leki)
  • transport medyczny m.in. próbek do badań
  • rozpylanie środków dezynfekujących na dużych obszarach
  • łączność  telekomunikacyjna z centrami bezpieczeństwa obszarów pozbawionych łączności

Przykład firmy FlyTechUAV (https://www.flytechuav.pl/):

Monitorowanie: monitoring i rozpoznanie ternu (w szczególności do wsparcia w ochronie granic państwowych z możliwością prowadzenia analizy OCOKA) poprzez wysoko-rozdzielcze zobrazowania lotnicze (do 5mm/piksel) z dużego obszaru (do 10km2 w jednym locie). Możliwość zastosowania kamer termowizyjnych i multispektralnych, oraz wykonywania modeli 3D terenu wraz z pomiarami (odległości, powierzchnie, nachylenia, zmiany terenu w nalotach interwałowych)
Transport: ładunek o masie <600g oraz wymiarach wpasowujących się w bryłę o Firma posiada w swoich zasobach, na bazie porozumienia ze Stowarzyszeniem Lotnicze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, mobilne centrum dowodzenia wyposażone w urządzenia do transmisji danych i obrazu z drona za pomocą wysoko przepustowej mobilnej sieci zdolnego do bezpośredniego streamingu danych do CZK.