Chwileczkę. Lądujemy...

 

AktualnosciDrony jako latające taksówki? Za nami warsztaty na temat nowoczesnej mobilności miejskiej

17 grudnia, 2020
https://cedd.pl/wp-content/uploads/2020/12/easa-1280x720.jpg

Włączenie dronów do zrównoważonej mobilności miejskiej – taki był temat warsztatów online, zorganizowanych we wtorek (15 grudnia) przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, jako partnera projektu HARMONY, we współpracy z liderem projektu – University College London. Nad tym czy jesteśmy na to gotowi zastanawiali się wspólnie przedstawiciele instytucji regulacyjnych, samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele uczelni wyższych, instytutów badawczych, mediów i organizacji pozarządowych.

W dwóch grupach warsztatowych rozmawiano na temat szans i zagrożeń płynących z zastosowania dronów do wsparcia misji ratunkowych, transportów medycznych, transportu dokumentów pomiędzy urzędami oraz transportu ludzi. Obok szans i zagrożeń dyskutowano również o warunkach wstępnych, niezbędnych działaniach, uczestnikach procesu oraz wymogach i ryzykach jakie niesie implementacja dronów do powyższych zadań.

Dzięki udziałowi przedstawicieli rożnych środowisk ścierały się ciekawe poglądy w zakresie akceptacji społecznej, bezpieczeństwa, wymogów legislacyjnych, szczegółów i barier technicznych i technologicznych.

Czy jesteśmy gotowi na latające taksówki?

Jak pokazują efekty warsztatu, drony jako narzędzie transportu czy monitoringu traktowane jest już całkiem poważnie i rozpatrywane pod kątem możliwych oszczędności czasu i pieniędzy, a także bezpieczeństwa i stylu życia. Największą akceptację zyskują misje wspierające-ratunkowe. Wnioski wypracowane w grupach pokazują, że transport ludzi na obecnym etapie rozpatrywany jest jako alternatywa w sytuacjach wymagających szybkiego i indywidualnego dotarcia do celu – szczególnie tego trudnodostępnego.

Warsztat „Latające taksówki? Drony jako składnik nowoczesnej mobilności miejskiej” poprowadzili wspólnie przedstawiciele Metropolii GZM oraz University College London. Prace w grupach poprzedziły prezentacje projektu HARMONY – jego demonstracje i zadania realizowane przez Metropolię GZM, a także zagadnienia związane z rozwojem U-Space. Zaprezentowano również podejście GZM do zrównoważonej mobilności miejskiej i miejsca dronów w jej planowaniu.

Warsztat został zorganizowany w ramach Projektu HARMONY – realizowanego w konsorcjum międzynarodowym  21 partnerów z 9 państw europejskich, w tym Metropolii GZM. Wyniki prac stanowią wkład do europejskiego badania możliwości włączenia dronów do zrównoważonej mobilności.

Celem projektu HARMONY jest umożliwienie władzom lokalnym i regionalnym przewodzenia w zrównoważonym przejściu do nowej ery mobilności niskoemisyjnej. Wraz z działaniami testowymi i warsztatowymi, prowadzonymi w 5 innych miastach europejskich Metropolia GZM pracuje nad zestawem zharmonizowanych narzędzi planowania transportu przestrzennego i multimodalnego, modelujących zmieniający się sektor transportu i organizację przestrzenną.

Do pobrania:

Prezentacja GZM – WARSZTAT HARMONY

Prezentacja UCL – HARMONY CO-CREATION LAB

Zdjęcie główne: SESAR Joint Undertaking / YouTube