Chwileczkę. Lądujemy...

 

UncategorizedPomiar niskiej emisji – poradnik SIWZ

16 listopada, 2021

Uzasadnienie warunków technicznych, które powinien zapewnić Wykonawca realizujący misje w zakresie pomiaru niskiej emisji w jednostkach samorządu terytorialnego z wykorzystaniem BSP (dronów):

 

W zakresie rekomendacji kluczowych (podstawowych)

 

  1. Masa startowa BSP nie może przekroczyć 25 kg

Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu widoczności wzrokowej pilota lub obserwatora w odległości nie większej niż 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi, dronami o masie nie przekraczającej 25 kg, więcej: https://ulc.gov.pl/pl/drony/kategoria-otwarta-informacje

  1. BSP wyposażony jest w sprawny system transmisji danych telemetrycznych
    • stan naładowania pakietów zasilających, wysokość lotu, prędkość pozioma, prędkość pionowa, jakość sygnału);
  2. Co najmniej jeden z wykonujących daną misję BSP wyposażony jest w sprawny odbiornik ADS-B oraz sprawny system rejestrujący parametry lotu (zapisujący logi)

Obecność systemu jest konieczna ze względu na realizację misji pomiarowych na obszarach dużej aktywności lotniczej (np. Port Lotniczy Poznań, stacje Lotniczego Pogotowia Ratunkowego itp.) Informuje pilota o występowaniu załogowych statków powietrznych znajdujących się w pobliżu. Pomaga to załodze, we wczesnym wykryciu statku powietrznego oraz zapewnieniu bezpiecznej odległości od niego

  1. BSP wyposażony jest w lokalizator awaryjny

Lokalizator umożliwi odnalezienie drona w sytuacji awaryjnej.

  1. BSP wyposażony jest w sprawny akumulator awaryjny

W przypadku awarii akumulatora podstawowego BSP powinien być w stanie bezpiecznie wylądować z użyciem akumulatora zapasowego.

  1. BSP wyposażony jest w procedurę Fail-safe

Procedura pozwala na bezpieczny powrót w przypadku utraty łączności z operatorem

  1. BSP wyposażony jest w światło białe, błyskowe (stroboskopowe)

Misje pomiarowe realizowane są często w warunkach ograniczonej widoczności. Ze względu na wzmożony ruch lotniczy dobra widoczność BSP jest kluczowe dla bezpieczeństwa operacji. Światło powinno być umieszczone na górnej powierzchni obudowy w sposób zapewniający dookólną emisję.

  1. BSP posiada rekomendację/certyfikat krajowych jednostek naukowych

BSP powinien zapewniać wysoką niezawodność gwarantowaną przez kompetentny oraz sprawdzony podmiot. Cechę tę potwierdzi certyfikat organizacji zajmujących się statutowo jakością powietrza lub instytucji certyfikującej potwierdzającej zdolność przyrządu do wykonania usługi.  Realizacja misji pomiarowych ze względu na wykonywanie operacji w terenie zurbanizowanym, blisko przeszkód jest zaliczana do operacji o podwyższonym ryzyku. BSP wykonujący taką operację.

Dodatkowe rekomendacje

  1. Co najmniej jeden BSP uczestniczący w każdej misji (pełniący funkcję zwiadowcy/nawigatora) wyposażony jest w urządzenie transmisji obrazu w paśmie RGB (światła widzialnego) w czasie rzeczywistym (kamerę);

Zastosowanie BSP w roli zwiadowcy/nawigatora zwiększa bezpieczeństwo oraz efektywność lotu.; Dron pozwalający na transmisję obrazu pozwala na wykrycie spalania odpadów w ogrodach oraz innych miejscach nielegalnego składowania odpadów – stanowi to wartość dodaną do głównego celu misji. Warto nim dysponować także po to, by doraźnie kontrolować obiekty na potrzeby wykrywania celów do pomiaru szczegółowego oraz zapewnienia dodatkowego punktu widzenia dla operatora BSP zaopatrzonego w aparaturę pomiarową. Dodatkowo – nagrania mogą być wykorzystane na potrzeby promocji projektu, edukacji oraz wyjaśnienia sytuacji konfliktowych z mieszkańcami (np. wynikających z oskarżenia o uszkodzenie mienia).

  1. BSP posiada możliwość bezpiecznego wykonywania lotów w ujemnych temperaturach (do – 20 C)

BSP powinny posiadać akumulatory z systemem podgrzewania ze względu na możliwość wykonywania operacji przy niskich temperaturach (sezon grzewczy). Zalecane jest, aby funkcję tę można aktywować zarówno  ręcznie, jak i automatycznie.

  1. Konstrukcja BSP zamknięta, zapewniająca odporność na zmienne warunki pogodowe

Misje pomiarowe wykonywane są często w trudnych warunkach atmosferycznych, zalecane jest, aby BSP posiadał stopień ochrony np. IP43. Co pozwala na wykonywanie operacji, w różnych warunkach środowiskowych.

  1. Wynik pracy BSP jest obrazowany w postaci map wynikowych w formacie zgodnym z systemem stosowanym przez Zamawiającego

Przekazanie danych w formacie shapfile w układzie odniesienia PL1992 umożliwi ewentualną prezentację danych na miejskim geoportalu itp. Może to być także KLM, WGS84 lub jakikolwiek inny format geo.

  1. Wynik pracy BSP jest obrazowany w postaci map zawierających dane zanonimizowane

Animizacja danych pozwoli na  prezentację realizacji projektu opinii publicznej w formacie cyfrowym (GeoTiff) oraz wygenerowanie infografik, np. w formacie jpeg.

 

Dokument z wytycznymi dla samorządów można pobrać TUTAJ.