Chwileczkę. Lądujemy...

 

AktualnosciKoniec z zaśmiecaniem lasów. Ministerstwo wykorzysta drony

July 29, 2020
https://cedd.pl/wp-content/uploads/2020/07/pollution-439188_1280.jpg

10 tysięcy mobilnych fotopułapek, armia dronów i kamery noktowizyjne – taka aparatura posłuży do wyłapywania osób, które zaśmiecają lasy. Będą też surowe kary za składowanie odpadów w lasach. 

– Mam złą wiadomość dla zaśmiecających nasze lasy, którzy czuli się dotąd bezkarni – zapowiedział podczas konferencji prasowej minister środowiska Michał Woś. – W trybie pilnym uruchamiamy we wszystkich terenach leśnych w całym kraju aż dziesięć tysięcy przenośnych fotopułapek. Leśnicy każdego dnia będą zmieniać ich położenie. Są zamaskowane i nigdy nie będzie wiadomo, gdzie w danej chwili są zamontowane. Oprócz tego porządku będą pilnować kamery noktowizyjne i armia dronów – dodał minister.

Bezzałogowe statki powietrzne już wcześniej były wykorzystywane w leśnictwie. Informacje pozyskane za ich pomocą mogą być cennym źródłem wiedzy o stanie zdrowotnym lasu, uszkodzeniach drzewostanu czy liczebności zwierzyny. Z zapowiedzi szefa resortu środowiska wynika, że teraz drony będą także służyć do monitorowania lasów na szeroką skalę.

Ponadto resort przygotował projekt przepisów zaostrzających kary za śmiecenie w lasach – maksymalnie mają wynosić do 5 tys. zł.

Śmieci w lesie to plaga, która zagraża całemu środowisku. Lasy Państwowe każdego roku wydają 20 mln złotych na uprzątnięcie terenów leśnych, z których wywozi się prawie 115 tysięcy metrów sześciennych odpadów. Jak poinformował resort środowiska, to ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami.

Źródło: Ministerstwo Środowiska