Chwileczkę. Lądujemy...

 

AktualnosciEuropean Network of U-space Demonstrators – Pierwsze Spotkanie

15 listopada, 2018
https://cedd.pl/wp-content/uploads/2018/11/IMG_20181114_152000-1024x768.jpg

W dniu 14.11.2018 roku w siedzibie Eurocontrol w Brukseli odbyła się inauguracyjna konferencja European Network of U-space Demonstrators. Uczestnicy spotkali się w charakterze roboczym po raz pierwszy od października, kiedy to Komisarz Transportu Violeta Bulc dokonała inicjacji Europejskiej Sieci Demonstratorów U-space.  Polskę reprezentowali: Małgorzata Darowska z Ministerstwa Infrastruktury, Mateusz Kotliński z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Bartosz Brzozowski z firmy HAWK-e.

 

Podczas spotkania zostały przedstawione doświadczenia wybranych członków Sieci w zakresie demonstratorów dronów oraz plany testowania usług i nowych aplikacji z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. Swoje prezentacje wygłosili między innymi: instytucja zapewniająca służby ruchu lotniczego z Wielkiej Brytanii – NATS, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Europejska Agencja Kosmiczna, szwajcarska władza lotnicza – FOCA, Eurocontrol oraz Ernst and Young.

Reprezentujący PAŻP Mateusz Kotliński poinformował o udziale Agencji, ULC i innych polskich instytucji w demonstratorach dronów, przybliżył też założenia inicjatywy CEDD. W prezentacji zostały wskazane plany testowania i rozwoju usług na potrzeby U-space. Wskazano także elementy, na których obecnie skupia się PAŻP i współpracujące z nim instytucje oraz wypunktowano obszary, uznawane przez stronę polską za kluczowe do rozważenia i wypracowania na forum Sieci. Przedstawiciele Polski przedstawili konkretne propozycje udziału polskich instytucji w rozwoju Sieci, mające zagwarantować szybszą implementację usług i stanowiące wartość dodaną dla pozostałych członków oraz samej koncepcji U-space w całej Europie.

 

Spotkanie zakończyło się częścią warsztatową, podczas której ustalano zakres dalszych prac w zakresie prawodawstwa, standardów, operacji lotniczych oraz technologii.

 

W dniu 14.11.2018 roku w siedzibie Eurocontrol w Brukseli odbyła się inauguracyjna konferencja European Network of U-space Demonstrators

 

Polskę reprezentowali: Małgorzata Darowska z Ministerstwa Infrastruktury, Mateusz Kotliński z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Bartosz Brzozowski z firmy HAWK-e.