Chwileczkę. Lądujemy...

 

Aktualnoscidronelab środowiskoWykorzystanie BSP w walce ze smogiem – spotkanie ekspertów

18 maja, 2019
https://cedd.pl/wp-content/uploads/2019/05/fot.-Wojciech-Mateusiak-52-of-64-1280x855.jpg

Zanieczyszczonym powietrzem oddycha aż 91 proc. globalnej populacji – tak wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia. Problem zanieczyszczenia powietrza jest poważnym, światowym wyzwaniem i jednocześnie szansą dla innowacyjnych firm gotowych do wdrożenia technologii i rozwiązań mogących poprawić jakość powietrza. Właśnie tego typu rozwiązania, gotowe do wdrożenia, prezentowali  podczas zamkniętego spotkania interesariusze CEDD, przedstawiciele polskich instytutów badawczych, samorządów i firm z branży BSP podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podczas spotkania wskazywano, że zanieczyszczenie powietrza stanowi zarówno wyznanie dla samorządów lokalnych, jak też impuls dla rozwoju nowych technologii i całych branż – w tym bezzałogowych statków powietrznych.

Polskie innowacyjne firmy z branży BSP, m.in Pelixar i Flytronik, pracują wspólnie z jednostkami naukowymi (IChPW, Politechnika Gdańska) oraz samorządami Katowic, Bielska-Białej i Elbląga, udowadniając, że technologia BSP może być skutecznie wykorzystywana na rzecz ochrony powietrza na terenie JST. Dowodem na to jest zainicjowany w tym roku projekt „DroneLAB Środowisko”, którego jednym z elementów było właśnie kontrolowanie jakości powietrza przy pomocy dronów w Katowicach i Elblągu. Koordynatorem dotychczasowych prac w ramach programu był Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju.

Aby jednak drony znalazły wykorzystane w ochronie środowiska, konieczne jest wypracowanie rekomendacji na podstawie pilotażowych projektów i już zdobytych doświadczeń tak, aby w sezonie grzewczym 2019/2020 z tych rozwiązań z sukcesem mogły korzystać samorządy w całej Polsce.

Podczas spotkania w Katowicach wskazano, że BSP mogą być wykorzystywane przez JST na rzecz poprawy jakości powietrza w trzech celach:

  • skutecznego egzekwowania postanowień uchwał antysmogowych i zakazu spalania śmieci oraz umożliwiające ograniczenie kosztów kontroli. Wykorzystanie BSP umożliwia weryfikację nawet kilkuset palenisk w ciągu zaledwie dwóch godzin lotu i przy dobrej kalibracji urządzeń pomiarowych wskazuje z dużą pewnością paleniska, w których mogło dojść do złamania prawa i które wymagają bezpośredniego zbadania (pobrania próbek z komina).
  • walki z ubóstwem energetycznym – BSP umożliwiają szybką i skuteczną analizę dużego obszaru, uławiają wytypowanie osiedli, domów stanowiących poważne zagrożenie dla jakości powietrza, jednocześnie zdiagnozowanie problemu ubóstwa energetycznego i zaplanowanie skutecznych interwencji: doradztwo energetyczne, w tym informacja na temat dostępnych form finansowania wymiany kotła czy termomodernizacji w ramach Programu Czyste Powietrze oraz przygotowanie odpowiednich instrumentów finansowych – przeprowadzenie diagnozy wskazuje kluczowe obszary (domy) odpowiedzialne za zwiększoną emisję zanieczyszczeń powietrza na danym obszarze, na podstawie zdobytej wiedzy JST może zaproponować skuteczne interwencje (dofinansowanie wymiany pieca czy termomodernizację- synergia z krajowym Programem Czyste Powietrze, ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz poprawę jakości powietrza).
  • edukacji mieszkańców prowadzącej do zmiany postaw – przekazanie informacji na temat wpływu niskiej emisji na zdrowie, wykorzystanie mechanizmu psychologicznego związanego ze świadomością ryzyka nieoczekiwanej kontroli (kontrola palenisk wykonywana przez Straż Miejską metodą tradycyjną umożliwia zbadanie maksymalnie kilkunastu do kilkudziesięciu punktów podczas jednego dnia pracy w zależności od ilości zaangażowanych funkcjonariuszy, kontrola z wykorzystaniem BSP umożliwia zbadanie od 200 do 600 punktów w ciągu dwóch godzin, usługa realizowana jest bardzo szybko i nie pozostawia czasu na wygaszenie paleniska).

Dokument z rekomendacjami dla samorządów, z którego będą mogły korzystać miasta i gminy w całej Polsce, ma być gotowy przed sezonem grzewczym 2019/2020.