Chwileczkę. Lądujemy...

 

AktualnosciJSW Innowacje: Sukces polskiego drona na konferencji NATO

5 lipca, 2022
https://cedd.pl/wp-content/uploads/2022/07/Start-BSP-1280x605.png

System powietrzny AUTOINVENT, umożliwiający automatyzację pomiarów objętości i budowania trójwymiarowych modeli terenu, został zaprezentowany na konferencji technologicznej NATO w Mołdawii. Dron, sterowany przez kierownika projektu dr. inż. Bartosza Brzozowskiego, przedstawiciela JSW Innowacje S.A., wykonał zaplanowany start, pomiary i wylądował na naziemnym stanowisku lądowania. Co ciekawe, podczas gdy operator przebywał w Mołdawii, dron wykonujący misję w czasie rzeczywistym znajdował się na jednym z lotnisk w okolicach Warszawy.

Przedstawiciele JSW Innowacje S.A. tłumaczą, że system AUTOINVENT jest w pełni automatyczny. Oznacza to, że dron wykonuje wszystkie zaplanowane misje cyklicznie i samodzielnie. Oczywiście z uwzględnieniem panujących warunków pogodowych. Ta latająca platforma, wykorzystywana aktualnie do celów liczenia objętości składowanego surowca, może być dostosowana do potrzeb obserwacyjnych i ochrony infrastruktury krytycznej poprzez zmianę głowicy pomiarowej. Z dużym podziwem uczestników konferencji spotkało się także lądowisko, które pozwala na pełną automatyzację procesu startu i lądowania drona oraz hangarowanie statku pomiędzy lotami. Polskim inżynierom z JSW Innowacje S.A. udało się tym samym zapewnić stałe i niezmienne warunki klimatyczne niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa modułów elektronicznych. Warunki atmosferyczne panujące w miejscu pomiaru czy wykonywania misji są stale monitorowane za pośrednictwem stacji pogodowej, która stanowi integralną część całego systemu.

System AUTOINVENT ma możliwość w pełni zautomatyzowanego procesu przekazywania i katalogowania zebranych danych. Specjalnie dla drona skonstruowano dwie maszyny wirtualne: pierwsza przeznaczona do przetwarzania danych zebranych w trakcie misji za pośrednictwem oprogramowania pozwalającego na fotogrametryczną obróbkę wykonywanych zdjęć, druga natomiast pozwala na analizę, katalogowanie oraz udostępnianie danych użytkownikowi końcowemu.

System AUTOINVENT jest efektem projektu realizowanego w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – INNOSBZ.  Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Program NATO Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa (SPS), w ramach którego odbyła się konferencja w Mołdawii, ma na celu promocję dialogu i współpracy między państwami członkowskimi NATO i krajami partnerskimi w oparciu o badania naukowe, innowacje technologiczne i wymianę wiedzy. Program SPS oferuje finansowanie, doradztwo eksperckie i wsparcie dostosowane do potrzeb działań związanych z bezpieczeństwem cywilnym. Wszystko w zgodzie ze strategicznymi celami NATO. W konferencji, która odbyła się 1 czerwca 2022 r., wzięli udział przedstawiciele wszystkich państw członkowskich oraz partnerskich NATO.