Chwileczkę. Lądujemy...
Proces Testowy CEDD został zaprojektowany by kompleksowo wspierać rozwój technologii i usług polskiej branży BSP.
Działania wspierające maja na celu zbliżenie procesu badawczo-rozwojowego z klientem końcowym, czyli zwiększenie szans na komercjalizowanie usług wraz z zwiększeniem ich popularności i dostępności oraz zapewnienie zgodności testowanych rozwiązań z obowiązującymi regulacjami unijnymi i krajowymi.
Partner merytoryczny
Partner wspierający
Demonstracja usług – przeznaczona ścieżka dla rozwiązań już oferowanych komercyjnie, dojrzałych, w celu prezentacji rozwiązania dla grona odbiorców, potencjalnych klientów. Możliwość wykorzystania obszarów testowych CEDD.
Testowanie usług dojrzałych – zgodnie z TRL-8,9 – wsparcie w doprowadzeniu do usługi do demonstracji, poprzez tworzenie dedykowanej dokumentacji i wspieraniu w uzyskaniu adekwatnej opinii. Testy w obszarach testowych CEDD.
Testowanie usług prototypowych – zgodnie z TRL-7 – wsparcie w procesie dopracowywania usługi poprzez testy technologii, zgodności z przepisami prawa, zdolności do lotu, integracji z dodatkowymi komponentami jak i testy w obszarach testowych.
Testowanie technologii – badanie możliwości technologicznych zgłaszanego rozwiązania z indywidualnym badaniem potrzeb testowych. Możliwe testy w wydzielonych strefach, laboratoriach.
Weryfikacje możliwości dopuszczenia do lotu – inne działania wspierające doprowadzenie zgłaszanych rozwiązań do użytkowania w polskich warunkach.
Procesy testowe CEDD są wspierane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i służą jako wsparcie branży w dostosowaniu się do zmian przepisów. Dzięki udziałowi w testach, przedsiębiorca uzyska wsparcie w tworzeniu dokumentacji, w tym tworzeniu analiz ryzyka SORA, zgodnie z oczekiwaniami przepisów prawa i nadzoru ULC.
Kluczem do sukcesu działań CEDD dla pobudzenia rynku BSP jest połączenie działań poszczególnych komponentów i przepływ doświadczeń w postaci łańcucha korzyści.
Obszary zlokalizowane są w skrajnie oddalonych miejscach i charakteryzują się odmiennymi cechami takimi jak, bliskość lotnisk, zbiorniki wodne, zróżnicowanie terenu czy odległości w linii prostej.
Granice obszarów określają granice stref tymczasowo rezerwowanych (Temporary Reserved Area).