Chwileczkę. Lądujemy...

 

Aktualnoscidronelab transportDrony w transporcie przesyłek. Pierwszy krok wykonany

19 czerwca, 2019
https://cedd.pl/wp-content/uploads/2019/06/fot.-Wojciech-Mateusiak-9-of-28-1280x855.jpg

Transport przesyłek to jedno z najbardziej oczekiwanych zastosowań dla bezzałogowych statków powietrznych. We wtorek, 18 czerwca, odbyło się w tej sprawie spotkanie w ramach Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele zainteresowanych branż. To pierwszy krok w kierunku projektu „DroneLAB Transport”.

Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Infrastruktury. Oprócz przedstawicieli resortu, wzięli w nim udział także reprezentanci Poczty Polskiej, Ruchu S.A., branży dronowej oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ten sposób zainicjowano rozmowy na temat użycia dronów w transporcie przesyłek.

Na spotkaniu zwrócono uwagę, że zapewnienie odpowiednich warunków do świadczenia usług transportowych jest jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoją miasta XXI wieku.

Tradycyjne rozwiązanie, gdzie przesyłki dostarczane są przez operatorów pocztowych i kurierów, rodzi coraz większe komplikacje. Największe metropolie świata już dziś zmagają się z problemem rosnącej liczby samochodów kurierskich, które nie mogąc znaleźć miejsca do zaparkowania tamują ruch w centrach miast.

Z drugiej strony rośnie oczekiwanie konsumentów na dostarczenie paczek w możliwie jak najszybszym terminie, dlatego rewolucja w transporcie przesyłek jest również działaniem oczekiwanym przez podmioty komercyjne.

Wykorzystanie dronów do świadczenia usług transportowych może być odpowiedzią na niektóre z tych wyzwań. Coś, co jeszcze kilka lat temu było tylko domeną filmów science-fiction, powoli wchodzi do miejskiej rzeczywistości. BSP wykorzystywane w transporcie mogą być rozwiązaniem szybszym, tańszym, ale także bardziej ekologicznym. Rozwiązaniem, które część ruchu drogowego przeniesie do U-Space – nowego wymiaru funkcjonowania obszarów miejskich.

„DroneLAB Transport” to wspólna praca zespołów eksperckich, które mają na celu opracowanie i przetestowanie nowych usług z wykorzystaniem BSP. Jednocześnie wszystkie inne podmioty, które są zainteresowane stworzeniem rekomendacji dla nowych regulacji w tym obszarze, również mogą się włączyć do pracy w zespole – szczególnie dostawcy usług BSP oraz pracujący w branży transportowej.