Podczas drugiego dnia konferencji online „Polskie drony – nowe wyzwania” (26 sierpnia) krajowe firmy z branży BSP zaprezentowały swoje usługi i technologie. Swoimi osiągnięciami podzielili się przedstawiciele firm: uAvionics Technologies, Flytronic | WB Group, Pelixar i DronHub.
Jako pierwszy głos zabrał Jakub Barański, Manager Business Development w uAvionics Technologies Sp. z o.o. Firma w swoich działaniach wykorzystuje autorskie wielowirnikowce i płatowce. Te pierwsze potrafią poruszać się z prędkością 5 m/s, a drugie – 15 m/s. Systemy opracowane przez tego producenta zdobyły uznanie na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych i Australii, wykonując misje typu Search&Rescue. Tego typu misje – jak doprecyzował Barański – polegały na odnajdywaniu rozbitka na terenie poszukiwań o rozmiarze 2,5 x 1,5 km. System bezzałogowy wykonywał autonomiczny lot, lokalizując pozycję rozbitka i dostarczając mu szybą pomoc.
Ponadto rozwiązania uAvionics Technologies znajdują zastosowanie w takich działach, jak inspekcje gazociągów i sieci ciepłowniczych, inspekcje w budownictwie czy inwentaryzacja zwierząt.
Joanna Wójcik-Bubała – kierownik projektów w Flytronic S.A. | WB Group – opowiedziała o wykorzystaniu BSP w zarządzaniu kryzysowym. Podała przykład wykorzystania dronów gliwickiej firmy podczas pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym, który miał miejsce w kwietniu tego roku. Do monitorowania terenu Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystywały drony FlyEye, umożliwiające przekaz obrazu i łączność w czasie w miejscu działań.
Wójcik-Bubała podkreśliła, że drony w zarządzaniu kryzysowym zapewniają m.in. transmisję obrazu i głosu w czasie rzeczywistym, zapewniają łączność, integrację z istniejącą infrastrukturą i skuteczny monitoring obszarów przez całą dobę. Flytronic | WB Group jest koncesjonowanym producentem BSP z ponad 10-letnim doświadczeniem.
O wykorzystaniu BSP w infrastrukturze krytycznej portów morskich opowiedział Piotr Walasek, Sea&Offshore Projects Manager w Pelixar S.A. Gdyńska firma nawiązała w tym roku współpracę z Zarządem Morskiego Portu Gdynia. Firma odpowiada za pilotażowe wdrożenie Lotniczego Systemu Monitoringu spersonalizowanego na potrzeby gdyńskiego portu. Mowa o takich działaniach jak monitorowanie terenu portu, monitoring środowiska, a także testy transportu niewielkich przesyłek do statków na redzie. Walasek opowiedział także szerzej o operacjach lotniczych w kontekście infrastruktury krytycznej.
Przedstawiciel Pelixara przypomniał również, że operatorzy dronów muszą mieć podstawową wiedzę o procedurach bezpieczeństwa dla portów, jeśli chcą nad nimi latać. Jest to wiedza wykraczająca poza podstawowe kursy dla operatorów dronów.
Na koniec głos zabrał Vadym Melnyk, CEO w DronHub. Firma opracowała system hubów, dzięki którym dron może samodzielnie wykonać lądowanie. Melnyk podkreślił, że działania firmy skoncentrowane są na eliminowaniu udziału operatora w obsłudze dronów. Ponadto DronHub pomaga branżom w zbieraniu precyzyjnych danych lotniczych w czasie rzeczywistym i automatyzowaniu operacji. Współpracuje m.in. z PKN Orlen w kwestii dozorowania terenu rafinerii w Płocku przy pomocy dronów.
Konferencja „Polskie drony – nowe wyzwania” organizowana jest przez Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów i odbywa się w dniach 25-28 sierpnia 2020 r. Dostępna jest dla zarejestrowanych uczestników.
Agenda konferencji
Zdjęcie główne: uAvionics Technologies Sp. z o.o.