Chwileczkę. Lądujemy...
DroneLAB Środowisko, to pierwszy z cyklu planowanych działań skoncentrowanych na określonym sektorze zastosowań, mających na celu stworzenie warunków do rozwoju branży Bezzałogowych Statków Powietrznych.
DroneLab Środowisko zainicjowany został podczas okrągłego stołu poświęconego możliwości wykorzystania Bezzałogowych Statków Powietrznych na rzecz poprawy jakości środowiska w mieście, zorganizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię oraz Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju spotkania w ramach COP 24 w Katowicach (więcej tutaj).
Wypracowane podczas spotkania rekomendacje wskazały, że firmy z branży BSP we współpracy z instytucjami badawczymi oraz lokalnymi samorządami prowadzą już pierwsze pilotażowe projekty mające na celu wykorzystanie dronów na rzecz ochrony powietrza oraz ograniczenia ryzyk związanych z utylizacją śmieci.
Określono również pierwsze potrzeby i wymagania dla zastosowań BSP w służbie ochrony środowiska – tutaj głównie monitorowania niskiej emisji (smog).
Aby zagwarantować wysoką jakość usług z wykorzystaniem BSP oraz otworzyć rynek dla tych usług DroneLABu Środowisko podjął działania mające na celu wypracowanie metoda partycypacyjną (we współpracy z kluczowymi ekspertami oraz przedstawicielami branży) wspólnych standardów dla usługi mającej na celu poprawę jakości powietrza z wykorzystaniem BSP.
W pierwszej fazie powołano zespół roboczy angażując ekspertów z obszarów badawczo-naukowych (uczelnie wyższe, Instytuty badawcze), przedstawicieli branży, przedstawicieli obecnych użytkowników usługi (m.in. Straż Miejską) i przyszłych (samorządy).
Podczas skoordynowanej wspólnej pracy określono obecne dostępne możliwości techniczne i zidentyfikowano obecnie znane bariery w ewaluacji usługi. Określono na tej bazie wytyczne dla zakresu i sposobu wykonania usługi (tutaj monitorowanie niskiej emisji) w sposób optymalny i mający przynieść oczekiwane korzyści.
Aby móc sprawdzić określone wytyczne przygotowano wymagania do przeprowadzenia testu usługi w warunkach rzeczywistych.
Na stronie CEDD ogłoszone zostało zaproszenie do testu (zaproszenie do testów) i dodatkowo zostało wysłane zaproszenie bezpośrednie do firm, które deklarowały posiadane doświadczenie w obszarze pomiarów niskiej emisji.
Zgłoszone firmy wykonały bezpłatnie test usługi w porozumieniu z Strażą Miejską w wybranych miastach. Testy wykonane zostały w sposób niezależny, wyłącznie w oparciu o wytyczne.
Zebrane dane i wnioski posłużą do kolejnego etapu procesu.
Do ogłoszonego testu wytycznych usług monitorowania niskiej emisji dołączyły firmy z doświadczeniem w tym obszarze. Jednocześnie dziękujemy za ich udział w pilotażu.
Zebrane wyniki i wnioski z wykonanych testów zostaną zebrane i dokonana zostanie ich analiza. Jednocześnie zostaną one porównane z dotychczasowymi doświadczenia z przeprowadzonych już komercyjnie usług w różnych miastach.
Proces jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych i wszelkie uwagi można kierować na adres email (Kontakt).
Po zebranie zgłoszonych wniosków i wyników, planowane są spotkania grupy robocznej (zarówno obiegowa anliza wyników jak i spotkanie „okrągły stół”.
Wszelkie opracowania, wytyczne i wyniki dyskusje zamknięte zostaną w formie rekomendacji do standardu.
Z jednej strony zostaną one przekazane do odpowiedniego resortu, jeśli wymagane są dalsze prace na poziomie wsparcia rządowego, z drugiej zostaną zredagowane pod kątem ich wykorzystania przy opracowywaniu SIWZ’ów przez usługobiorców (samorządy).
DroneLAB Środowisko współ-koordynowany jest przez Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju
Partnerem wykonanych pilotaży jest Polski Fundusz Rozwoju